1. díl – Jak na WordPress (Instalace a vzhled)

Tohle je první návod, z celé řady návodů co sem na web budu psát. Začnu od úplných základů. Dnes tedy instalace WordPressu a pak jak dostat do WordPressu naší šablonu. V dalších dílech, se chci věnovat pluginům, co umí, kde se dají najít. Rozhodně budu rád na zpětnou vazbu. Ať tady pod článkem nebo sociálních sítích.

Tak nejdříve začneme se samotných WordPressem. Je to nejrozšířenější CMS na světě a v české republice je jeden z nejpoužívanějších.

1. Hosting

Ještě před tím, než si nějaký web vůbec budete chtít udělat. Musíte mít nějaký hosting, kde budete chtít web provozovat. Pro naše skautské účely bude nejlepší LEBEDA. Je to hosting, který na skautské weby stačí. Má dobrou dostupnost, vše na straně provozovatele je nastavené tak akorát a to hlavní je zadarmo. To jak si na něm založit účet, je návod tady.

Pokud by se jednalo o komerční hosting, je jich na trhu spousta a jde o to si jen vybrat. Vždy to musí být hosting který bude umět PHPMySQL

2. Doména

Se založením je spojená i doména webu. Tedy adresa, pod kterou vás lidi najdou na internetu. Na lebedě vám vytvoříme doménu „něco.skauting.cz„. Příklad je třeba náš web „dobryweb.skauting.cz“. Tohle je doména 3. řádu. Je možnost si ale koupit i doménu 2. řádu. To je doména „něco.cz“. Příklad je třeba „skaut.cz“ Taková doména už něco stojí, a nejlepší je se podívat na stránky správce české domény cz.nic, kde je tomu věnovaná jedna stránka. http://www.nic.cz/whois/registrars/list/1/ Vybírejte podle toho, aby poskytovatel měl dobré hodnocení a hlavně ipv6. U těch na začátku, se to hlavně liší cenou a prostředím pro nastavení domén.

3. CMS WordPress

V neposlední řadě je potřebný hlavně systém, který je v našem případě WordPress. Poslední „českou“ verzi vždy naleznete na https://cs.wordpress.org/. I když tam občas není úplně aktuální WordPress s češtinou, není třeba se toho bát. Po instalaci na hosting, vám WordPress sám nabídne poslední verzi, která je v tu danou chvíli dostupná, a na tu aktualizujete. Není se třeba bát „ztráty“ češtiny. I když se nainstaluje „anglický“ WordPress, stále tam čeština zůstane zachovaná.

A co když je vše připraveno…?

Když máme hosting, doménu a i stažený WordPress, můžeme se pustit do instalace. Nejdříve se musíte připojit na FTP a nahrát tam čistý WordPress.  Pro toto je sousta FTP klientů, pro příklad třeba Total Comander. Přikládám odkaz na vyhledávání od Googlu.

A teď jak dostat WordPress na FTP. Pro Total Comander je nejlepší použít zkratku „ctrl + f“ a zobrazí se vám nastavení FTP. Tam je vpravo „Nové připojení“, tak na to klikněte. Zobrazí se vám toto okno.

Beru to teď z nastavení Lebedy.

Název relace: tam si můžete napsat co chcete, aby jste to hlavně poznali

Hostitel: www.skauting.cz

SSL/TLS: určitě zaškrněte, je to povolení šifrovaného spojení se serverem. To zajistí větší bezpečnost vašich přenášených dat.

Jméno: jaké je jméno najdete v administraci Lebedy ve vašem účtu (v tabulce popsaný řádek FTP)

Heslo: to co jste zadali při registraci.

Odentrujeme a posléze klikneme na tlačítko „Připojit“. Total Commander bude pár (desítek?) vteřin něco chroustat a pak se připojí. Vy uvidíte (pravděpodobně v levé polovině okna obsah vašeho hostingu). Je tam několik složek, které NESMÍTE mazat! Otevřete složku „www“, ta by měla být pro začátek prázdná. Pokud máte úplně nový hosting, je tam jeden soubor ve kterém je php info. Ten smažte a nahrajte soubory WorPressu.

Další část je připojení na FTP a zkopírování WordPressu a jeho samotná instalace. Na to je soustu návodů na internetu, proto přikládám ODKAZ jak na to.

Poslední částí tohoto návodu je to jak do čistého WordPressu dostat naší šablonu. Na to máme již na našich stránkách návod: Instalace šablony DSW oddíl.

To je pro dnešek vše, doufám že vám první část návodu pomůže.