Třikrát a dost

Ahoj,

oslovujeme vás jako lidi, co se zajímají o propagaci skautingu. Jako lidem, kteří se zajímají o weby a IT. Zkrátka jako lidem, kteří budou ze všech nejspíše potěšeni tím, co vám chceme ukázat.

Třikrát a dost

Možná jste za poslední roky slyšeli o projektu DSW – Dobrý skautský web. Možná jste slyšeli jak projekt skončil. Možná to, jak se zase rozjel. Možná jste slyšeli co všechno bude, anebo naopak co všechno nebude. Možná o něm slyšíte prvně. V každém případě – projekt v éteru probublává už dlouho, střídavě běžel a umíral, ale teď to vypadá, že z něj konečně něco vypadne.

Dnes vám chceme poprvé ukázat naše výstupy. Není to veřejné představení produktu. Je to spíš takový poloveřejné představení relativně pokročilého preview. Chceme vás poprosit o nápady a náměty na zlepšení. A chceme vás požádat, abyste se zapojili do našeho malého crowdsourcingu při psaní návodů.

Ačkoliv nic není tajné, prosíme – nešiřte zatím dosavadní podobu našich ukázkových a pomocných webů do široka. Chtěli bychom, aby “konečným uživatelům” šel už z větší části odladěný produkt.

Projektový záměr

Skauti mají velkou spoustu kvalitních, aktuálních a pěkných webů. Vedle nich mají ale také celou řadu webů, které kvalitní nejsou. Někdy činovníci lepší web udělat prostě neumí, v jiných případech na to nemají čas. Záměrem DSW bylo od samotného počátku přispět k lepší celkové úrovni skautských webů.

Chceme poskytnout oddílům, střediskům i ostatním možnost vytvořit kvalitní webovou prezentaci s minimem investovaného času. Ideálním výstupem je pěkný, funkční web na pár kliknutí.

Co už je hotové

  • Máme hotovou skautskou šablonu, kterou je možné snadno nainstalovat a během pár minut si přizpůsobit pro svoje potřeby.
  • Existuje ukázkový web skautského oddílu, který tuto šablonu využívá. Ukázkový web je dostupný z adresy http://www.dsw-oddil.skauting.cz
  • Existuje návodný web http://www.dsw-navod.skauting.cz který se snaží ukázat uživatelům co nejvíce možností, které jim šablona dává a zároveň se je pomocí odkazů na polopatické technické návody snaží navést tak, aby si šablonu podle svých představ dokázal nastavit každý! Pro položení komentáře se stačí přihlásit přes skautIS a napsat komentář.
  • Po vzoru wikipedie existuje pískoviště, kde si možnosti, které šablona nabízí může každý bez rizika vyzkoušet. Je dostupné na adrese http://www.dsw-piskoviste.skauting.cz Na web se můžete přihlásit přes svůj skautIS účet a zkoušet.

Dejte projektu pět minut!

Co po vás chceme? Jak nám můžete pomoci?

  • Proklikejte si všechny weby. Zkoušejte co všechno funguje a jak to funguje. Vyzkoušejte weby na všech zařízeních. Na windowsech, na linuxech, na mobilech, androidech, Macích i tabletech. Nahlaste nám případné chyby – pomozte nám šablonu odladit! (nuf@skaut.cz)
  • Napište nám váš názor. Co je špatně, co vám případně chybí a co by stálo za dodělání. Slíbíme vám, že si vše přečteme a zhodnotíme. Bohužel – ale věříme, že tomu budete rozumět: neslíbíme vám, že se vším budeme řídit. Na některé úpravy je už moc pozdě, jiné by možná byly příliš velké. Stejně tak diskuse o redakčním systému už proběhla. (nuf@skaut.cz)
  • Adoptujte si návod! Chceme – aby na každý jednotlivý krok v nastavení existoval návod, podle kterého by dokázal udělat úpravu i totálně neznalý uživatel. (modelově – změnit záhlaví stránky). O tom, jak to s návody myslíme si uděláte obrázek ve chvíli, kdy si proklikáte dsw-navod.skautng.cz a prohlédnete si stránku “Technické návody”. V tomhle bodě obzvlášť prosíme – jeden návod zabere od pěti do patnácti minut. Ale je jich moc na to, abychom to dělali po nocích. Koukněte se do téhle tabulky, něco si vyberte a zapište se k němu. Pak vlezte do sdílené složky, vytvořte dokument, tvořte! Ohromně nám tím pomůžete! (krisot@skaut.cz)

Co dál?

Vzhledem k porodním bolestem, které jsou s projektem od počátku spojeny už odmítáme cokoliv slibovat. Ale plán je takový, že v nejbližších tří týdnech bychom i s vaší pomocí všechny weby odladili, dovytvořili všechny zbývající návody a návodné texty. Do poloviny dubna bychom měli být schopni připravit instalační balíčky. Balíček bude obsahovat wordpress vč. doporučených pluginů, šablonu ve všech barvách s nabídkou připravených headrů pomocí kterého dokážete nainstalovat web na dvě kliknutí (pokud se zadaří) anebo velmi jednoduše (pokud se zadaří méně).

Co se bude dít potom? Slibovat nebudeme!

Kdo za tím stojí?

V různých vlnách různí lidé. Teď na konci / aktuálně / zatím jsou to David Urban – Ňuf, Tomáš Litera – Slunda & Michal Malík – Krišot