O projektu

Třikrát a dost

Možná jste za poslední roky slyšeli o projektu DSW – Dobrý skautský web. Možná jste slyšeli jak projekt skončil. Možná to, jak se zase rozjel. Možná jste slyšeli co všechno bude, anebo naopak co všechno nebude. Možná o něm slyšíte prvně. Všechno je možné.

Projekt umíral a znovu se v bolestech rodil, protože jsme prostě nechtěli nechat práci nedodělanou. Měsíce se natáhly v roky. Projekt v éteru probublává už dlouho, ale teď z něj konečně něco leze. K radosti snad vaší, ale určitě naší!

Projektový záměr

Skauti mají velkou spoustu kvalitních, aktuálních a pěkných webů. Vedle nich mají ale také celou řadu webů, které kvalitní nejsou. Někdy činovníci lepší web udělat prostě neumí, v jiných případech na to nemají čas. Záměrem DSW bylo od samotného počátku přispět k lepší celkové úrovni skautských webů.

Chceme poskytnout oddílům, střediskům i ostatním možnost vytvořit kvalitní webovou prezentaci s minimem investovaného času. Ideálním výstupem je pěkný, funkční web na pár kliknutí.

Co už je hotové

• Máme hotovou skautskou šablonu, kterou je možné snadno nainstalovat a během pár minut si přizpůsobit pro svoje potřeby.
  • Existuje ukázkový web skautského oddílu, který tuto šablonu využívá. Ukázkový web je dostupný z adresy https://www.dsw-oddil.skauting.cz
  • Existuje návodný web https://www.dsw-navod.skauting.cz který se snaží ukázat uživatelům co nejvíce možností, které jim šablona dává a zároveň se je pomocí odkazů na polopatické technické návody snaží navést tak, aby si šablonu podle svých představ dokázal nastavit každý!
  • Po vzoru wikipedie existuje pískoviště, kde si možnosti, které šablona nabízí může každý bez rizika vyzkoušet. Je dostupné na adrese https://www.dsw-piskoviste.skauting.cz
    Přihlásíte se pomocí těchto přihlašovacích údajů
    loginu: editor a hesla: smutnaovecka

Dejte projektu pět minut!

Co po vás chceme? Jak nám můžete pomoci?

• Proklikejte si všechny weby. Zkoušejte co všechno funguje a jak to funguje. Vyzkoušejte weby na všech zařízeních. Na windowsech, na linuxech, na mobilech, androidech, Macích i tabletech. Nahlaste nám případné chyby – pomozte nám šablonu odladit! (kalich@dobryweb.skauting.cz)
  • Napište nám váš názor. Co je špatně, co vám případně chybí a co by stálo za dodělání. Slíbíme vám, že si vše přečteme a zhodnotíme. Bohužel – ale věříme, že tomu budete rozumět: neslíbíme vám, že se vším budeme řídit. Na některé úpravy je už moc pozdě, jiné by možná byly příliš velké. Stejně tak diskuse o redakčním systému už proběhla. (kalich@dobryweb.skauting.cz)
  • Adoptujte si návod! Chceme – aby na každý jednotlivý krok v nastavení existoval návod, podle kterého by dokázal udělat úpravu i totálně neznalý uživatel. Pokusili jsme se o to, ale je toho moc. Pokud byste některý z návodů napsali, nebo upravili, ohromně nám tím pomůžete! Zadání je takové, že návod je maximálně blbuvzdorný, polopatický a natolik jasný, aby si web dokázal nastavit i devadesátiletý bratr Bobr z Všivé vsi pod Radbuzou. (kalich@dobryweb.skauting.cz)

Co dál?

Vzhledem k porodním bolestem, které jsou s projektem od počátku spojeny už odmítáme cokoliv slibovat. Ale pokukujeme po druhém designu, který by odpovídal spíše potřebám střediska. Rádi bychom nastylovali všechny varianty stránek a dostali naši šablonu do databáze samotného wordpressu. Chtěli bychom vnitřní sekci, napojení  na skautIS, víc funkcí, lepší funkce! Všechno!!!

Ale zkušenost z tohoto projektu praví – nic neslibovat. NIC neslibovat.

Kdo za tím stojí?

V různých vlnách různí lidé. Teď na konci / aktuálně / zatím jsou to Michal Janata – Kalich, David Urban – Ňuf a Tomáš Litera – Slunda